S804040_01.tif

Sprievodné podujatia

 

04.11. – 29.11.

Lida Suchy – Portrét dediny

Fotografka Lida Suchy fotografuje život komunít vo východnej Európe, ako aj život v jej novom domove v USA. Výstava sa koná v rámci 25.ročníka Mesiaca fotografie.

 

SNM – Archeologické múzeum, Žižkova 16, Bratislava

 

 

11.11.

Master Class: Mišo Suchý

suchy

Slovensko-americký filmár Mišo Suchý často portrétuje vlastnú rodinu. Jeho filmy však nie sú len banálnymi domácimi videami, obrázkami z rodinného albumu. Suchý sa vo svojej tvorbe dotýka tém domova, identity, života v emigrácii.

 

11:30, Fakulta dramatických umení Akadémie umení, Horná 95, Banská Bystrica (vstup voľný)

 

Festivalový warm-up

Simultánna projekcie filmu Mediterranea spojená s diskusiou s režisérom Jonasom Carpignanom, ktorá bude z Bruselu naživo streamovaná do ďalších zúčastnených kín. Vstup voľný!

 

19:30, Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17 (vstup voľný)

 

 

13.11.

Master Class: Mišo Suchý

Slovensko-americký filmár Mišo Suchý často portrétuje vlastnú rodinu. Jeho filmy však nie sú len banálnymi domácimi videami, obrázkami z rodinného albumu. Suchý sa vo svojej tvorbe dotýka tém domova, identity, života v emigrácii.

 

17:30, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Filmový striptíz: One-man-show Petra Gärtnera

Niektoré filmy sú k smrti nudné, ale sú ľudia, ktorí o nich vedia aspoň vtipne rozprávať. Peter Gärtner je majster svojho remesla, človek od premietačky, ktorý videl viac filmov, než váš na seagalovkách odchovaný strýko, a tie zlé ho stále dokážu poriadne vytočiť. Svoje štipľavé hejty podáva s vášňou. Pozývame vás na jeho zbesilú stand-up show, ktorá inteligentne stína všetky cajdáky, šumienky a zúfalstá strieborného plátna. Ako bonus prináša šťavnaté historky zo slovenského filmového podsvetia. A príde aj jeho alterego – stroskotaný scenárista Dušan závislý na xanaxe.

 

22:15, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Ninja III: The Domination

(Sam Firstenberg, USA, 1984, 92′)

Premietame z originálnej VHS kazety!

Čudesný film, v ktorom by ste márne hľadali logiku či realistickú motiváciu postáv, je založený na hromadení a exploatovaní populárnych fenoménov doby, od neónovej módy cez aerobik až po bezostyšne vykrádané kinohity ako Flashdance, Poltergeist či Vymetač diabla, ktoré by nikoho príčetného nenapadlo spojiť. Lahôdka pre milovníkov filmových bizarností.

 

23:30, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

 

14.11.

Pocta: Emília Vášáryová

Výnimočná herečka a prvá dámá slovenskej filmovej a divadelnej scény je tohtoročnou laureátkou ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľkou pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy. Výhlásenie ocenenia je spojené s premietaním obľúbeného filmu Medená veža.

 

18:30, kinosála č.2, Kino Lumière, Špitálska 4

 

VHS Karaoke Battle

karaoke

Súťaž v improvizovanom dabovaní béčkových filmov z 80.tych rokov. Prepožičaj svoj hlas a dôvtip Chuckovi, Jean-Claudeovi, Sylvestrovi, Dolphovi a vyhraj bombastické ceny.

 

22:30, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Bulp

bulp

Bulp je alter ego mladého producenta elektronickej hudby Sama Štefanca, ktorého tvorba sa pohybuje naprieč žánrami súčasnej inteligentnej tanečnej elektroniky. Jeho debutové EP Endian je najnovším prírastkom v katalógu Deadred Records / Starcastic Records.

 

23:59, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Papučová noc s pivom Zlatý Bažant

Obľúbené nočné premietanie trojice filmov z festivalového programu do skorého rána, tentokrát v znamení 80’s nostalgie a videokaziet. Filmy z produkcie legandami opradeného štúdia Cannon Films premietame tak, ako im pristane najviac – z originánych VHS kaziet!

 

23:59, Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17

 

 

15.11.

Junior: Súčasná animácia pre deti

junior

Projekcia pásma animovaných filmov pre najmeších divákov a ich rodičov. Program vznikol pod záštitou Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča.

 

11:00, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Gramophon Brothers

DJské duo hrajúce foxtrot, swing a tango 30. až 50. rokov zo starých šelakových platní.

 

21:30, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

 

16.11.

Breakin’

Joel Silberg, USA, 1984, 90′

Premietame z originálnej VHS kazety!

„Vrtiac sa, kĺžuc a letiac krížom cez Ameriku ako pološialené tornádo, nový druh pouličného tanca v 80. rokoch povstal z centier najväčších miest a zaplavil všetky nárožia, nákupné centrá a školské dvory po celej krajine,“ básnili obaly videokaziet. Kelly navštevuje tanečnú školu, no džezgymnastika ju nebaví. Až v break dance konečne nájde svoj štýl. Breakin’ je kultový tanečný film z počiatkov hiphopovej kultúry.

 

21:00, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)

 

Stroon

stroon

Keď film Breakin’ prišiel v roku 1984 do kín, Stroon mal dva roky a vo východnom bloku si brumkal Človečinu. O desať rokov na to uvidel na MTV Herbieho Hancocka a jeho Rock It a aj on zatúžil lietať na krídlach breakov (nie len) 80. rokov. Po dlhých 31 rokoch je to tu! Stroon sa ako eklektický DJ, producent a vibrafonista venuje hudbe na všetkých frontoch. Je piatym členom skupiny Puding Pani Elvisovej, akusticky hrával s Longital, je členom improvizačného kvarteta Škvíry & Spoje, Cluster Ensemble. Na konte má niekoľko releasov, hudbu k filmom a originálny soundtrack k niekoľkým nemým filmom.

 

22:30, Gorila.sk Urban Space, Námestie SNP 30, Bratislava (vstup voľný)