Predstavujeme: Zrodenie národa

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

Birth_of_a_Nation

 

Extrémnym prípadom bolo, keď švédska a americká verzia populárneho filmu Muži, ktorí nenávidia ženy bola od seba vzdialená len dva roky. Medzi ostatné znova spracovávané témy patri napríklad Sedem statočných. Snímka jednoznačne patrí medzi tie vydarenejšie.

Americký herec a režisér Nate Parker debutuje zdanlivým remakom kultového a hlavne kontroverzného rovnomenného filmu D.W.Griffitha. Griffithov film bol v mnohom objavným dielom, ale hlavne sa v histórii filmu spomína pre kontroverzné a stereotypné zobrazenie černochov. Veľká spoločenská freska z obdobia vojny Juhu proti severu vyvolala množstvo protichodných reakcií, ale tešila sa aj veľkej návštevnosti už v čase svojej distribúcie.

Film, ktorý prináša Medzinárodný filmový festival Bratislava sa tiež odohráva na tzv. americkom juhu tesne pred občianskou vojnou. Režisér stvárňuje hlavnú postavu gramotného otroka a kazateľa Nata Turnera, ktorého jeho majiteľ pošle na cesty, aby upokojil búriacich sa otrokov. Počas svojich ciest po krajine sa Nat stáva svedkom mnohých zverstiev páchaných na príslušníkoch jeho rasy. Ako sa postupne radikalizuje, jeho výrečnosť, charizma a znalosť Písma sa stávajú zbraňami, ktoré namieri proti svojim utláčateľom. Je iba otázkou času, kedy sa Nat postaví do čela povstania v nádeji, že svoj ľud dovedie k slobode.

Parkerove Zrodenie národa na rozdiel od Griffitha patrí k veľmi aktuálnym filmom reflektujúcim americkú históriu. Silu témy umocňuje aj fakt, že na rozdiel od uznávaného režiséra nemej éry filmu je Parker Afroameričan. Svojou snímkou dokazuje, že táto zdanlivo stará téma je aktuálna aj dnes, kedy v Amerike stále prebiehajú diskusie o stupňujúcom sa rasovom napätí a nerovnosti.

Parker sa rozhodol pozrieť na túto stále aktuálnu tému svojimi očami. Mladý debutujúci režisér zaujal kritiku hlavne vo filme The Great Debaters, kde sa objavil po boku Denzela Washingtona. Svoje herecké umenie preukázal aj na divadelných doskách. Parkerov film bol populárny a oceňovaný aj na filmových festivaloch. Nate Parker vyhral cenu za réžiu na tohtoročnom festivale v Sundance, kde film získal aj Cenu divákov.

Barbora Gvozdjáková

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.